Versek, mesék az Orosz Központban

2019. november 13. - 15:00
Szavalóversenyt rendeztünk

A Debreceni Egyetem Orosz Központja orosz nyelvű vers- és prózamondó versenyt hirdetett az Oroszországi Föderáció Művelődésügyi Minisztériuma és a nemzetközi humánkapcsolatokért felelős „Roszszotrudnyicsesztvo” nemzetközi felhívása alapján magyar állampolgársággal rendelkező, nem orosz anyanyelvű, az orosz nyelvet idegen nyelvként tanuló résztvevők számára. A versenyre Debrecenből és az ország más pontjairól összesen tizenöt fellépő érkezett, a legkülönfélébb életkori megoszlásban: a 6. osztályos általános iskolai tanulótól a gimnáziumi tanulókon, egyetemi hallgatókon és PhD-hallgatókon át a nyugdíjas tanárnőig.

A résztvevők 2-5 perces produkcióval készültek, amelyben a klasszikus orosz irodalom valamely lírai vagy prózai művét adták elő. A produkciókhoz több előadó is felhasznált olyan eszközöket (zenei kíséretet, videoklipet, rajzot) is, amelyek az előadott szöveg tartalmával, hangulatával összhangban állva emelték az előadás színvonalát. Az előadásokról videofelvétel készült, amelyet a Debreceni Egyetem eljuttat a moszkvai szervezőkhöz, akik a világ egyéb tájairól beérkezett felvételekből kiválasztják azt a legjobb harminc produkciót, amelyek részt vehetnek a december 19-én megrendezésre kerülő moszkvai döntőn.

Az öttagú zsűriben helyet foglalt két moszkvai vendég: Andrej Sznyegov, „Az emberi méltóság és biztonság védelméért nemzetközi civil alapítvány” főigazgatója, valamint Jelena Scselkunova, az Alapítvány munkatársa, a Debreceni Egyetem képviseletében Dr. Kiszil Okszana, a Rektori-Kancellári Kabinet koordinációs és stratégiai igazgatója, Prof. Dr. Papp Klára, a DE BTK korábbi dékánja, valamint Dr. Goretity József, a DE Orosz Központjának vezetője. A zsűri a debreceni versenyen három versenyzőt díjazott: Furó Ágnest és Debreceni Ferencet, a DE Szlavisztikai Intézetének MA 2. éves orosz szakos hallgatóit, valamint Troitsky Nórát, a Szlavisztikai Intézet 1. éves PhD-hallgatóját.

Andrej Sznyegov főigazgató úr zárszavában kiemelte: nagy élmény volt számára, hogy az orosz nyelvet idegen nyelvként tanuló magyar előadóktól mind nyelvileg, mind az előadás tartalmát illetően magas színvonalú produkciót hallott, ami meggyőzte róla, hogy továbbra is sokan szeretik Magyarországon az orosz nyelvet és a klasszikus orosz irodalmat.